Dlaczego nurkowanie rebreatherowe jest bezpieczne?

Dlaczego nurkowanie rebreatherowe jest bezpieczne?

Dlaczego nurkowanie rebreatherowe jest bezpieczne?

Mówi się coraz odważniej, że XCCR rebreather to urządzenie, które umożliwia dłuższe i głębsze nurkowanie – porównując to z innymi dostępnymi wariantami. To jednak nie wszystko. Nie brakuje osób, które są zdania, że nurkowanie na obiegu zamkniętym jest także bardziej bezpieczne. Dlaczego? Jakie czynniki powodują występowanie takich opinii?

Lepsza jakość gazu oddechowego

Trzeba tutaj wspomnieć o kilku aspektach. XCCR rebreather jest używany między innymi ze względu na fakt, że gwarantuje lepszą jakość gazu oddechowego. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to naprawdę bardzo istotna kwestia. Czym charakteryzuje się taki gaz oddechowy? Jest bardziej wilgotny oraz ciepły porównując to z klasycznym nurkowaniem na obiegu otwartym. Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób, które zapisują się na kurs CCR, ponieważ kwestia bezpieczeństwa jest dla nich priorytetowa.

Łatwe napełnianie butli

Lepsza jakość gazu oddechowego to jednak nie wszystko. Trzeba również wspomnieć o łatwiejszym napełnianie butli. To kolejna istotna zaleta. Aby zasilić urządzenie tak naprawdę wystarczą tylko dwie odpowiednio pojemne butle. Poza tym nawet będąc daleko od kompresora można zrobić bez większego problemu kilka eksploracji terenu podwodnego.

Kończący się gaz nie jest aż takim problemem

O co tutaj dokładnie chodzi? Uwzględniając nurkowanie na obiegu otwartym trzeba podkreślić, że brak gazu w tym przypadku oznacza konieczność natychmiastowej ucieczki do powierzchni. Tutaj sprawa ma się inaczej. Decydując się na nurkowanie na obiegu zamkniętym użytkownicy mają bowiem relatywnie sporo czasu, aby opanować ten konkretny problem i wyjść z niego obronną ręką. Nie zawsze trzeba od razu się wynurzać, co oczywiście nie jest korzystnym rozwiązaniem…

Pamiętajcie jednak, że takie nurkowanie będzie wyłącznie wtedy bezpieczniejsze, kiedy najpierw zdobędziecie niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Służą do tego kursy prowadzone przez prawdziwych fachowców.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments