Echo serca – Jak się przygotować do badania?

Echo serca – Jak się przygotować do badania?

Do badania, jakim jest echo serca przezklatkowe, nie musimy specjalnie się przygotowywać. Będziemy musieli jednak wykonać podstawowe badania kardiologiczne takie jak EKG i RTG. Wyniki takich badań powinniśmy przekazać lekarzowi, który będzie wykonywał echokardiografię. Zawsze na echo kardiografię powinniśmy zrobić się na czczo.

Jak przebiega echokardiografia przezklatkowa?

Przy takim badaniu pacjent proszony jest o to, aby rozebrać się od pasa w górę i kładzie się na specjalnej leżance na plecach. Lekarz na początek smaruje skórę specjalnym żelem, a następnie używa specjalnego urządzenia z głowicą, które przykłada do ciała. Głowica ta rejestruje wszystkie fale dźwiękowe oraz pochłania powracające echo serca. Opole to miasto, w którym znajdziemy nowoczesny sprzęt pozwalający na skontrolowanie ewentualnych zmian z budowy serca, a także nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Echo serca może być również wykonane z kontrastem, który zostaje wstrzyknięty do żyły pacjenta, aby uzyskać jeszcze lepszy obraz pracy serca.

Jak przebiega echokardiografia przezprzełykowa?

Kiedy lekarz nie może dobrze zbadać serca poprzez echokardiografię przezklatkową, to decyduje się na przezprzełykową. Wtedy też pacjent otrzymuje znieczulenie i musi być na czczo, a Lekarz wprowadza przez przełyk odpowiednią sondę, która pozwala dokładniej zobrazować strukturę serca.

Uzupełnieniem echa serca jest jeszcze tkankowa echokardiografia dopplerowska, ale wykonuje się ją tylko, gdy wcześniejsze badana nie dają jasnych wyników oraz obrazów pracy serca.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments