Jak wybrać odpowiedni inhalator?

Jak wybrać odpowiedni inhalator?

Osoby cierpiące z powodu chorób układu oddechowego, a także często przebywające w pomieszczeniach zadymionych lub o niskiej wilgotności powinny stosować inhalatory. Są to urządzenia medyczne, które umożliwiają szybkie i bezpieczne podawanie do dróg oddechowych różnych leków w formie rozpylonej mgiełki, roztworu bądź zawiesiny. Celem jest nawilżenie błon śluzowych i rozrzedzenie wydzieliny, co w znacznym stopniu pomaga udrożnić nos.

Wielkość cząstek aerozolu to kluczowy parametr

Inhalatory, zwane też nebulizatorami sprawdzają się zwłaszcza przy chronicznym katarze, kaszlu, chorej krtani lub zatokach i wszelkich niedyspozycjach głosowych. Wiele funkcjonalnych modeli posiada w swojej ofercie m.in. ten specjalistyczny sklep internetowy: https://medyczny-rzeszow.pl/c/63/inhalatory-oraz-akcesoria.htmlPrzy wyborze konkretnego urządzenia należy brać pod uwagę przede wszystkim wielkość cząstek, jakie wytwarza. Ma to znaczenie o tyle, że im mniejsza jest średnica pojedynczej cząsteczki, tym większą mamy pewność, że lek dotrze jak najdalej wgłąb dróg oddechowych. Przyjmuje się, że optymalny jej rozmiar to od 1 do około 5 mikronów.

Pozostałe istotne czynniki

Oprócz wielkości cząstek aerozolu, duże znaczenie przy wyborze inhalatora ma również prędkość przepływu powietrza i prędkość tzw. nebulizacji. Jeśli chodzi o ten pierwszy parametr techniczny, to wymagana minimalna wartość wynosi 5-8 l/min. Z kolei w przypadku prędkości nebulizacji (ilości leku rozbijanej skutecznie przez urządzenie) pożądany wskaźnik to co najmniej 0,29-0,35 ml/min. Innym godnym uwagi czynnikiem jest poziom głośności sprzętu – zaleca się, aby w sytuacji, gdy użytkuje go dziecko lub osoba starsza hałas był możliwie jak najmniejszy (około 50 dBa). Ostatnim istotnym elementem jest przewidywany czas pracy. Tutaj wiele zależy od rodzaju schorzenia. Przy okresowym i nieregularnym kaszlu lub katarze wystarczy model o ograniczonym czasie (np. 30 minut działania i 30 min. przerwy), natomiast przy poważniejszych chorobach nie obejdzie się bez wersji przeznaczonej do pracy ciągłej. Dodajmy, że dobrej klasy inhalator kupimy w wielu internetowych sklepach medycznych. Znajdziemy tam również inne przydatne urządzenia i akcesoria, takie jak choćby: maski tlenowe, ciśnieniomierze, podkłady higieniczne, ortezy, materace przeciwodleżynowe czy wkładki ortopedyczne.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments