Jak wyczyścić zamszowe buty?

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Czyszczenie butów wykonanych z zamszu jest bardziej skomplikowane, niż butów ze skóry czy z ekoskóry. Nie ma tu typowego poślizgu, a więc trudno zmyć zanieczyszczenia. A do tego problematyczne może być usuwanie soli czy błota, które „wchodzą” w materiał. Jak sobie z tym poradzić?

Jak wyczyścić w domu buty z zamszu?

Buty markowe

Buty markowe

Najlepiej najpierw wykorzystać domowe sposoby, ponieważ nierzadko są delikatniejsze dla zamszu niż fachowe środki. Przede wszystkim, aby wyczyścić plamy na butach, najpierw trzeba je odstawić, aby wyschły. Dopiero wtedy można je skutecznie wyczyścić. Błoto można delikatnie zeskrobać na przykład skórką od chleba lub gumką do ścierania. Miejsce zabrudzenia pocieramy bardzo delikatnie aż do skutku.

Jeżeli plama jest uporczywa i nie chce zejść po czyszczeniu na sucho warto zrobić miksturę z mleka i sody oczyszczonej. Wystarczy szklanka mleka i 3/4 łyżeczki od herbaty sody. W tak przygotowanej miksturze zanurzamy szmatkę lub ręcznik papierowy. Potem pocieramy bardzo delikatnie miejsce plamy. Na koniec używamy szmatki z czystą wodą, aby wypłukać miksturę i odstawiamy buty do wyschnięcia.

Lepiej zapobiegać plamom

Zamszowe buty, najlepszych marek można znaleźć na tej stronie: https://atamanshop.pl/pl/3961-buty-markowe. Po zakupie wybranej pary butów, jeszcze przed jej pierwszym założeniem do wyjścia trzeba buty zaimpregnować! Zapobiegnie to przemakaniu obuwia, ale też osiadaniu kurzu czy wnikaniu zabrudzeń w strukturę materiału. Warto pamiętać, że przed impregnacją buty muszą być idealne czyste i suche.

Mimo wszystko, nawet po zaimpregnowaniu butów, nie warto ich nosić podczas deszczowej pogody czy zimowej chlapy. Jeśli buty przemokną ich zniszczenie nastąpi szybciej, niż przy noszeniu ich tylko w suchą pogodę.

Butów wykonanych z zamszu nie można też szczotkować, ponieważ zniszczy to materiał. Jeśli już chcemy go przetrzeć warto do tego celu użyć miękkiej szmatki z mikrofibry. Jednak nie powinna ona mieć wyraźnej faktury, która rysowała by materiał. Można też po prostu użyć papierowych chusteczek, które są dość delikatne, a skutecznie zbiorą kurz z powierzchni butów.

 

Koszulki patriotyczne: https://atamanshop.pl/pl/c/KOSZULKI-PATRIOTYCZNE/464

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments