Kortyzol – SZKODNIK CZY DOBROCZYŃCA? cz.3

Kortyzol – SZKODNIK CZY DOBROCZYŃCA? cz.3

Jakie czynniki ograniczają poziom kortyzolu

Znowu w grę wchodzą pewne cechy osobowości, tyle że diametralnie przeciwne niż te wymienione wyżej -ekstrawertyzm (tendencja do otwierania się na świat i ludzi), gotowość do swobodnego śmiechu i dystans do samego siebie.

Drugim czynnikiemjest trening siłowy na poziomie rekreacyjnym Oznacza to, że sport jest niezbędny do zdrowego życia, ponieważ denerwujemy się najczęściej w pozycji siedzącej lub stojącej, co jest strategią najgorszą z możliwych, bo nadmiar glukozy, z której można by wystrzelić energię, nie uwalnia się w warunkach hamowania przez kortyzol. W rezultacie nieużyte paliwo tłuszczowe zostaje przekierowane do jakiegoś magazynu – do wątroby, tkanki tłuszczowej lub tkanki mięśniowej.

Trzeci element to umiejętne oddychanie relaksujące, które sprowadza się do długiego (5 sekund) wdechu przeponą, bo wtedy aktywujemy mózgowe fale alfa o charakterze uspokajającym. „Bawimy” się w ten sposób kilka razy dziennie przez kilka minut.

Suplementacja obniżająca poziom kortyzolu

Na pierwszym miejscu ustawia się preparat CABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy (dostępny w sklepach odżywkowych), ponieważ obniża napięcie psychiczne i fizyczne, nasila syntezę hormonu wzrostu, obniża dość szybko poziom kortyzolu, zwiększa osłabioną produkcję kolagenu, poprawia apetyt i obniża ciśnienie krwi.

Należy stosować ten preparat ostrożnie, tylko w dniach zwiększonego wysiłku fizycznego i tylko 2 g dziennie przed snem. Inne suplementy oddziałujące korzystnie na normalizację poziomu kortyzolu to ashvagandha mająca ogólny charakter wzmacniający, lewoskrętna witamina C (acerola), fosfatydylseryna, która znacznie poprawia sprawność komórek mózgowych, glutamina jako składnik antykataboliczny, cynamon w kapsułkach jako środek ochronny przed cukrzycą, tauryna, propolis i kwasy omega-3 jako przeciwwaga dla powszechnie występujących kwasów omega-6, a więc kapsułki z tranem rybim, siemię lniane, olej Budwigowy.

Zalecenia potreninowe

Należy też pamiętać, że po treningu nie wystarczą produkty szybko strawne (dla odnowienia glikogenu)i białko (dla pobudzenia wzrostu masy mięśniowej), ale najpierw trzeba szybko zapobiec dalszemu wydzielaniu się kortyzolu. Stosujemy w tym celu 2 kapsułki potasu (który został odebrany nam przez kortyzol w trakcie treningu) oraz 2 kapsułki kwasu omega-3, aby do końca odkwasić organizm.

KORTYZOL – NORMY

Kortyzol charakteryzuje się dobowym cyklem produkcji – najwyższe jego stężenia obserwuje się w godzinach porannych, a najniższe w późnych godzinach wieczornych:

godz. 6.00

25 ug/dl (0,14-0,96 umol/l lub 138-690 nmol/l);

godz. 12.00

20 ug/dl (0,11-0,54 umol/l lub 110-552 nmol/l);

godz. 24.00

5 ug/dl (0,0-0,14 umol/l lub 0,0-3,86 nmol/l).

Wartości prawidłowe stężenia kortyzolu w moczu zwykle mieszczą się w granicach 80-120 pg/24h.

poradnikzdrowie.pl

Michał Warecki

SPIS TREŚCI

Kortyzol – SZKODNIK CZY DOBROCZYŃCA? cz.1

Kortyzol – SZKODNIK CZY DOBROCZYŃCA? cz.2

Kortyzol – SZKODNIK CZY DOBROCZYŃCA? cz.3

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments