Magnez – pierwiastek życia

Magnez – pierwiastek życia

Magnez to bardzo ważny pierwiastek, który nadzoruje przepływ jonów z przestrzeni międzykomórkowej do komórek, a co za tym idzie jego prawidłowa ilość warunkuje dobrą pracę mięśni. W związku z tym braki magnezu w organizmie objawiają się głównie skurczami mięśni szkieletowych. Dolegliwość taka bywa bardzo bolesna, lokalizuje się w  podudziu, udzie, łydkach, mięśniach rąk, a nawet brzucha. Takie skurcze mięśni mogą doprowadzać do przykrych dolegliwości, takich jak zaburzenia pracy serca, stany lękowe czy napady tężyczki. Warto znać przyczyny niedoboru magnezu i odpowiednio przeciwdziałać.

Magnez – zwiększenie przyswajalności

Mając problemy ze skurczami i bólami mięśni musimy zadbać, by magnez był przez nasz organizm dobrze przyswajalny. Zwiększyć przyswajalność można poprzez:

  • spożywanie owoców i warzyw na surowo, wynika to z faktu, iż gotowanie zmniejsza do 30 -75 % ilość magnezu
  • odpowiednie łączenie potraw, gdyż magnez jest lepiej przyswajalny w środowisku kwaśnym i z białkiem zwierzęcym, stąd na przykład kaszę gryczaną warto uzupełnić mięsnym gulaszem
  • ograniczenie spożycia alkoholu, czy kawy która zaburza wchłanianie magnezu.

Magnez – sposób przyjmowania

Przede wszystkim należy stosować dobrze zbilansowaną dietę, która powinna zabezpieczać potrzeby organizmu w tym względzie. Jednak nieodpowiednie odżywianie wymusza stosowanie preparatów magnezowych. Lekarze zalecają stosowanie magnezu w dwóch dziennych dawkach, popijając je wodą, a nie sokiem, herbatą czy kawą. Pamiętać należy również, że warto wybierać preparaty, które zawierają substancje zwiększające wchłanianie się magnezu, jak na przykład witamina B6.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments