Magnez – pierwiastek życia

Magnez – pierwiastek życia

Magnez to bardzo ważny pierwiastek, który nadzoruje przepływ jonów z przestrzeni międzykomórkowej do komórek, a co za tym idzie jego prawidłowa ilość warunkuje dobrą pracę mięśni. W związku z tym braki magnezu w organizmie objawiają się głównie skurczami mięśni szkieletowych. Dolegliwość taka bywa bardzo bolesna, lokalizuje się w  podudziu, udzie, łydkach, mięśniach rąk, a nawet brzucha. Takie skurcze mięśni mogą doprowadzać do przykrych dolegliwości, takich jak zaburzenia pracy serca, stany lękowe czy napady tężyczki. Warto znać przyczyny niedoboru magnezu i odpowiednio przeciwdziałać.

Magnez – zwiększenie przyswajalności

Mając problemy ze skurczami i bólami mięśni musimy zadbać, by magnez był przez nasz organizm dobrze przyswajalny. Zwiększyć przyswajalność można poprzez:

  • spożywanie owoców i warzyw na surowo, wynika to z faktu, iż gotowanie zmniejsza do 30 -75 % ilość magnezu
  • odpowiednie łączenie potraw, gdyż magnez jest lepiej przyswajalny w środowisku kwaśnym i z białkiem zwierzęcym, stąd na przykład kaszę gryczaną warto uzupełnić mięsnym gulaszem
  • ograniczenie spożycia alkoholu, czy kawy która zaburza wchłanianie magnezu.

Magnez – sposób przyjmowania

Przede wszystkim należy stosować dobrze zbilansowaną dietę, która powinna zabezpieczać potrzeby organizmu w tym względzie. Jednak nieodpowiednie odżywianie wymusza stosowanie preparatów magnezowych. Lekarze zalecają stosowanie magnezu w dwóch dziennych dawkach, popijając je wodą, a nie sokiem, herbatą czy kawą. Pamiętać należy również, że warto wybierać preparaty, które zawierają substancje zwiększające wchłanianie się magnezu, jak na przykład witamina B6.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments