Odzież patriotyczna – podwójny powód do dumy

Odzież patriotyczna – podwójny powód do dumy

Odzież militarna z założenia miała być oznaką dumy z naszej narodowości i winna być noszona z czcią i szacunkiem dla Bohaterów, którym zawdzięczamy dzisiaj życie w wolnej Polsce. Coraz częściej ostatnimi czasy jest ona jednak traktowana jako kolejny trend i noszona jest przez wielu tylko ze względu na chęć bycia modnym. Czy jednak odzież patriotyczna powinna być jedynie kolejnym krzykiem mody, który noszą wszyscy bez wyjątku? Zdobyła ona rzesze zwolenników nie tylko ze względu na swój ideologiczny charakter, ale również z uwagi na piękne, staranne wykonanie i zachwycające grafiki umieszczane na bluzach czy koszulkach patriotycznych. Dlatego zachęcam, przyjrzyjmy się bliżej symbolom najczęściej umieszczanym na tego typu produktach, abyśmy następnym razem, gdy je założymy, byli dumni nie tylko z wyjątkowo modnego elementu garderoby, ale również ze stojącej za nim kawałkiem poruszającej historii naszego kraju i jego bohaterów.

Najczęściej wykorzystywane symbole patriotyczne.

Odzież patriotyczna

Odzież patriotyczna

Chociaż wzornictwo wykorzystywane w projektach odzieży patriotycznej jest niezwykle bogate i różnorodne, są jednak pewne symbole, rozpoznawalne często nie tylko przez rodowitych Polaków, ale i ludzi na całym świecie. Do najczęściej używanych symboli, stosowanych przez projektantów odzieży patriotycznej należą:

  • Polskie barwy narodowe – rozpoznawane na całym świecie, widniejące na polskiej fladze biało-czerwone pasy symbolizują z jednej strony czystość i honor, a z drugiej przelaną w walkach za Ojczyznę krew. Mogą być one z powodzeniem zarówno głównym elementem zdobiącym garderobę, jak i jej subtelnym wykończeniem, przeznaczonym jedynie dla wprawnych i wnikliwych oczu;
  • Godło Narodowe – równie dobrze rozpoznawalne co polska flaga, godło króluje w wielu grafikach widniejących na różnego rodzaju odzieży patriotycznej. Biały ukoronowany orzeł na czerwonym tle symbolizujący siłę oraz jedność Polaków, często jest nie tylko głównym motywem przewodnim we wzorach odzieży, ale również łączony jest również z innymi symbolami, tworząc niezwykle złożone,imponujące grafiki;
  • Znak Polski Walczącej – znany chyba każdemu Polakowi znak, stworzony przez Powstańców w trakcie II Wojny Światowej. Złożony jest z połączenia dwóch liter P – symbolizującego Polskę, oraz W – oznaczającego walkę o nią, był symbolem nadziei oraz jedności, a także hartu ducha, który pozostał w sercach Polaków nawet podczas okupacji.
  • Skrzydła Husarii – symbolizują siłę, moc i potęgę niegdyś najpotężniejszej armii w całej Europie. Niezłomność, odwaga i bohaterstwo żołnierzy w niej walczących z pewnością zasługują na pamięć i uznanie.

 

Teraz gdy już zaznajomiliśmy się bliżej z symbolami znanymi z odzieży patriotycznej, możemy nosić je z dumą nie tylko ze względu na ich oryginalne i zapierające dech w piersiach grafiki i wzornictwo, ale również piękną i poruszającą historię, o której nam przypominają.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments