Oświetlenie mieszkania – jakie wybrać?

Oświetlenie mieszkania – jakie wybrać?

Wybranie odpowiedniego oświetlenia do swojego mieszkania to zadanie na długie tygodnie, ponieważ podejmowanie takich decyzji z dnia na dzień może zakończyć się niewłaściwymi wyborami. Najwięcej zależy jednak od tego, jakie pomieszczenia będzie się oświetlało. W sypialniach, pokojach dziecięcych oraz salonach najlepiej spiszą się lampy punktowe, a jeszcze bardziej lampki dekoracyjne. Nie powinny być one zbyt duże, za to bardzo estetyczne. Dzięki takiemu oświetleniu w pomieszczeniach zapanuje jednak odpowiedni klimat. W sytuacji, gdy wybiera się lampkę na biurko powinna ona dawać sporo światła, aby można było przy niej pracować wieczorami, np. przeglądając dokumenty lub odrabiając zadanie domowe. Może to być lampka ruchoma.

Lampy LED

Dokonując takich wyborów trzeba zdecydować się też na optymalny rodzaj lamp. Najlepszym przykładem będą lampy LED, które są energooszczędne i zapewnią dużą dawkę światła w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdą. Wiadomo, że najwięcej powinno być go w kuchni, gdzie wykonuje się różne dania i spędza się tam mnóstwo czasu. Dobre oświetlenie powinno być też w łazience, mogą to być np. lampy sufitowe lub ścienne o szerokim rozproszeniu światła. W ten sposób będzie można wygodniej i swobodniej wykonywać pewne czynności, nie martwić się tym, że jest wczesny ranek lub późny wieczór i za oknem jest ciemno.

Odpowiednie oświetlenie wpływa na większą ilość energii

W sytuacji, gdy oświetlenie jest źle dobrane wtedy też można zdecydowanie obniżyć poziom energii w swoim organizmie. Jest to szczególnie ważne w sypialniach oraz salonach, a więc oświetlenie mimo, że nie powinno być tam przesadne, nie może być też zbyt słabe. Wtedy też ludzie stają się senni i zmęczeni. Najlepiej wybierać światło:

  • białe,
  • o barwie chłodnej,
  • przypominające światło naturalne,
  • nie męczące wzroku.

Poszukiwania takich żarówek mogą potrwać nawet kilka dni, ale lepiej zrealizować tę czynność rzetelnie i nie martwić się potem swoim samopoczuciem oraz wzrokiem. Dobór oświetlenia może być też skonsultowany z projektantem wnętrz. Oświetlenie mieszkania musi być starannie dobrane do każdego pomieszczenia z osobna.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments