Projekt studni zamiast instalacji wodociągowej – czy to dobry sposób na pozyskiwanie wody?

Projekt studni zamiast instalacji wodociągowej – czy to dobry sposób na pozyskiwanie wody?

Studnie to zazwyczaj pionowe lub też skośne ujęcia wody podziemnej. Dzięki nim można stale pobierać wodę przy pomocy stworzonych do tego urządzeń, takich jak kołowrot lub pompy i rurociągi. Mogłoby się wydawać, iż studnia to przestarzała konstrukcja, jednakże prawda jest nieco inna. Dzisiaj także buduje się studnie na przykład w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody pitnej przy pomocy rurociągów. Projekty studni wykonuje się także na zlecenie klientów, którzy chcą mieć studnię jako dodatkowe źródło wody pitnej, w razie gdyby instalacja wodociągowa nagle zawiodła.

Studnie można podzielić ze względu na ich przeznaczenie, a także sposób wykonania oraz rozmiar. Jeżeli chodzi o studnie przydomowe najczęściej są to studnie głębinowe, czyli wiercone o głębokości nawet do 20 lub 30 metrów w głąg ziemi aż do warstw wodonośnych. Dzięki takim studniom można z powodzeniem pobierać wodę o szerokim zastosowaniu, zarówno do spożywania, jak i do mycia, czyszczenia czy też podlewania roślin.

Podczas gdy budowa studni niegdyś była nie lada wyzwaniem, dziś jest to proste, a wszystko za sprawą odpowiedniego sprzętu, takiego jak między innymi osprzęt wiertniczy ze ślimakiem sznek nazywany także świdrem do wiercenia studni. W odwiercie umieszcza się następnie rurę pobierającą wodę z warstw wodonośnych i stosuje się także pompę zapewniającą stały dostęp do czystej wody. Dzięki nowoczesnym sznekom wiertniczym aktualnie można przygotowywać odwierty na różnego rodzaju gruntach, także w twardych skałach.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments