Ręczne wózki paletowe w pytaniach i odpowiedziach

Ręczne wózki paletowe w pytaniach i odpowiedziach

Ręczny wózek paletowy to stosunkowo prosty w obsłudze sprzęt, cieszący się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Paleciaki są powszechnie wykorzystywane w magazynach i na halach produkcyjnych nie tylko w Polsce, ale praktycznie na każdym kontynencie. Oczywiście, nie ma w tym nic dziwnego. Wygodne, poręczne, łatwe w zakresie wymiany zużytych części czy naprawy, stosunkowo tanie – nic więc dziwnego, iż ręczne modele mogą pochwalić się większym zaufaniem Klientów, aniżeli na przykład zautomatyzowane wózki paletowe.

Z czego zbudowane są ręczne wózki paletowe?

Dokładna budowa ręcznego wózka paletowego jest skomplikowana i to do tego stopnia, że bez znajomości odpowiedniej terminologii większość z nas niczego w tym zakresie nie zrozumie. Skupmy się zatem na ogólnym schemacie paleciaka. Wszystkie ręczne wózki paletowe składają się z: korpusu wózka oraz dopasowanych doń wideł, dyszli, pompy, a także kół sterujących i rolek prowadzących. W przypadku równie popularnych modeli z wagą tj. ręcznych wózków paletowych z wagą, każde urządzenie posiada dodatkowo elektroniczną bądź hydrauliczną wagę, ewentualnie specjalistyczny system ważący z tensometrami zlokalizowanymi pod widłami.

Jaki wózek widłowy wybrać, gdy metraż bądź układ pomieszczenia jest stosunkowo niewygodny?

Wózki paletowe

Wózki paletowe

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od warunków panujących w miejscu pracy. Zakładając jednak, że pracujemy tam, gdzie metraż nie pozwala nam efektywnie wykorzystywać czołowego wózka widłowego, należy zapoznać się z takimi rozwiązaniami jak: wózek paletowy z krótkimi widłami (w zupełności wystarczy 800 milimetrów) bądź wózek paletowy z masztem (zwany również ręcznym wózkiem paletowym wysokiego podnoszenia).

W jakich miejscach ręczne wózki paletowe są niezastąpione?

Tutaj również nie ma prostej odpowiedzi. Wręcz przeciwnie – nie sposób wymienić wszystkich miejsc pracy, w których ręczne wózki paletowe znajdą zastosowanie. Niewątpliwie będzie to hala magazynowa oraz hala produkcyjna, a także wielkiej i średniej wielkości sklepy np. Tesco, Auchan, Biedronka, Lidl czy nawet Fresh i Żabka. Ręczne wózki paletowe to „must have” w samochodach transportowych. Ponadto, wyspecjalizowane modele sprawdzą się w miejscach, gdzie metraż czy układ pomieszczenia nie pozwala na stosowanie większych i bardziej zautomatyzowanych rozwiązań.

Na samym końcu warto wyjaśnić podstawową kwestię: co to w ogóle jest wózek paletowy. Chociaż wszyscy wiemy do czego służy, większość z nas nie jest w stanie przytoczyć jego definicji. Przypominamy zatem, że wózek paletowy to jeden z rodzajów wózka magazynowego, zaopatrzony w ręczne unoszenie ładunku oraz ręczne pchanie, przeznaczony do szybkiego załadunku, transportu oraz rozładunku.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments