Rozwód kościelny – co należy wiedzieć?

Rozwód kościelny – co należy wiedzieć?

Potocznie zwane rozwodem kościelnym unieważnienie małżeństwa staje się coraz częściej wybieraną formą rozwiązania pożycia małżeńskiego w Polsce. Dzięki przeprowadzonemu procesowi strony są wolne z punktu widzenia Kościoła i mogą ponownie zawrzeć związek małżeński, o ile nie zachodzą inne przeszkody By doszło do procesu jedna ze stron musi wnieść skargę powodową. Główną przyczyną, dla których małżonkowie decydują się na tego typu krok, jest to, by móc uczestniczyć bez ograniczeń w życiu kościoła katolickiego, który stawia ograniczenia małżeństwom po rozwodach cywilnych.

Rozwód Kościelny

Rozwód Kościelny

Co może być przyczyną tak zwanego rozwodu kościelnego? Jest ich sporo, najważniejsze to młody wiek małżonków, niezdolność płciowa, małżeństwo z inną osobą, zatajone święcenia bądź śluby zakonne, pokrewieństwo, choroba psychiczna, symulacja, małżeństwo zawarte pod przymusem i inne. Procedury unieważnienia małżeństwa w kościele katolickim są długotrwale i skomplikowane, wiążą się z przesłuchaniami samych zainteresowanych oraz świadków. Dobrą wiadomością jest jednak to, że Watykan pod wodzą Papieża Franciszka intensywnie pracuje, by uprościć i skrócić kroki związane z takim procesem. Dzisiaj na unieważnienie małżeństwa trzeba zaczekać od półtora roku do nawet kilku lat – w zależności od skomplikowania relacji między małżonkami długością procesu przesłuchań świadków.

Stwierdzanie nieważności małżeństwa należy do sądów kościelnych. Dochodzi do niego w wyniku wnikliwego procesu, który ma na celu ustalenie czy małżeństwo z punktu widzenia prawa kanonicznego zostało zawarte nieważnie. Rozwód kościelny Tarnów – jak uzyskać pomoc w zakresie unieważnienie małżeństwa w tym mieście? Przede wszystkim należy zgłosić się do Poradni Prawno – Kanonicznej przy Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie – tam zostaną udzielone zainteresowanym wszystkie niezbędne porady przez specjalistów w dziedzinie prawa kanonicznego. Do poradni w Tarnowie można zgłosić się także celem mediacji, które niejednokrotnie ratują zagrożone rozwodem małżeństwo.

 

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments