Treściwa czy objętościowa? Co różni obydwa rodzaje pasz?

Treściwa czy objętościowa? Co różni obydwa rodzaje pasz?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pasz produkowanych z myślą o koniach. Można je jednak podzielić na dwa główne rodzaje: treściwe oraz objętościowe. Przyjrzymy się bliżej temu, jakie są ich składniki oraz sprawdźmy do czego służą obydwie z nich.

Karmienie konia wymaga dokładnego planowania, przy braniu pod uwagę takich kwestii jak to ile zwierzę ma lat, jaka jest jego masa, czy też, do jakich celów jest wykorzystywany. Wbrew popularnym mitom dotyczącym żywienia zwierząt koniowi nie wystarczy zapewnić regularnych porcji owsa, lecz trzeba dostosować pożywienie pod jego indywidualne potrzeby. Jakie są zatem dwa główne rodzaje pasz i w jakich celach są produkowane?

Końska przekąska

Za podstawę prawidłowego żywienia konia uznaje się przede wszystkim tak zwaną paszą objętościową. Jest to podawana w dużych ilościach sieczka składająca się z takich składników jak mieszanka różnego rodzaju ziół bądź siano. Co jednak istotne, mimo że paszy objętościowej jest stosunkowo dużo, nie zatyka wierzchowcowi żołądek. To bardzo istotne, gdyż wszelkie dolegliwości układu pokarmowego (nawet „zwykła” kolka) są dla koni bardzo niebezpieczne. Z drugiej strony jednak koń nie powinien często chodzić z pustym brzuchem. Dlatego też pasza objętościowa funkcjonuje jako swoista „przekąska”, dająca energii pomiędzy większymi posiłkami.

Danie główne

Co zatem pełni funkcję swoistego dania głównego u koni? Jest nim drugi rodzaj paszy, czyli pasza treściwa. Składają się na nią pożywne mieszanki zbóż oraz owsa. Pasza treściwa dostarcza zwierzęciu dużo energii ma jednak pewną wadę: jej zbyt dużej ilości mogą zapchać koński żołądek, co, jak już wspominaliśmy powyżej, może mieć dla wierzchowca nie tylko bolesne, ale i wręcz tragiczne konsekwencje. Z tego względu paszę treściwą należy rozważnie dawkować, tak by koń miał czas na przetrawienie poszczególnych porcji.

Podsumowując zarówno pasze treściwe, jaki pasze objętościowe są przydatne w wyżywieniu konia. Pasza treściwa to źródło dużej ilości energii; należy ją jednak dawkować stopniowo, przeplatając paszą objętościową, która pozwala zapełnić zwierzęciu żołądek bez ryzyka jego zablokowania. Dobranie odpowiedniego dawkowania obydwu pasz do indywidualnych potrzeb konia to jedna z istotniejszych kwestii przy planowaniu jego wyżywienia.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments